چند نکته در وبلاگ نویسی

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۱۵ آذر ۱۳۹۵    در مورد وبلاگ


چند نکته در وبلاگ نویسی

نکاتی که در هنگام نوشتن مطالب (برای وبلاگتان) باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

یک نوشته خوب، مشخصاتی دارد که خواندن آن را جذاب می‌کند. واضح است که کاربران نیز به چنین نوشته‌ای علاقه‌مند هستند. از طرف دیگر، نوشته‌ای با این مشخصات، طبیعتاً ارتباطات خوبی با مخاطب به وجود خواهد آورد.

در این مقاله 10 مورد از مهم‌ترین قانون‌هایی که نویسندگان حرفه‌ای به کار می‌گیرند را آورده‌ایم:

1-    قبل از شروع مشخص کنید که می‌خواهید چه چیزی بگویید
شاید این موضوع بسیار بدیهی به نظر برسد، ولی همه‌ی ما تجربه‌ی دریافت اوراق، ایمیل‌ها و یا گزارش‌هایی را داریم که بسیار طولانی، مبهم و دوپهلو هستند. اصلی‌ترین دلیل این امر این است که نویسنده به‌اندازه کافی در مورد اینکه چه مفهومی را می‌خواهد برساند، دقت به خرج نداده است.
برای مثال به این جمله توجه کنید: "در 6 ماه گذشته، این دومین بار است که یک بیمار به دلیل معیوب بودن تجهیزات، فوت کرده است."
آنچه با خواندن این جمله در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد این است که یک بیمار دو بار فوت کرده است؛ که مسلماً منظور نویسنده چنین نبوده است.
اگر بخواهیم این مفهوم را به‌درستی بیان کنیم، باید جمله را به‌گونه‌ای تغییر دهیم که دوپهلویی از بین برود. مثلاً جمله‌ی "این دومین فردی است که در 6 ماه گذشته به دلیل معیوب بودن تجهیزات فوت می‌کند." ساختار بهتری دارد.

2-    ساده بنویسید
منظور از ساده نوشتن این نیست که متن خود را چنان بنویسید که گویی کودک 5 ساله آن را نگارش کرده است. درواقع منظور از ساده نوشتن این است که کلمات و جملات کوتاه بنویسید تا خواندن آن‌ها راحت‌تر باشد. درواقع روش مدرن نوشتن این است، یعنی استفاده از زبان ساده، جملات خلاصه ‌شده، کلمات و عبارات کوتاه.

3-    ایجاز و کوتاه نویسی را رعایت کنید
باید کلمات مناسب را برای بیان منظور خود انتخاب کرده و اطمینان حاصل کنید که این کلمات، شما را در رساندن مفاهیم، به بهترین شکل یاری خواهند کرد. سپس باید به این موضوع دقت کنید که در آنچه نوشته‌اید، ایجاز و کوتاه نویسی را رعایت کرده‌اید. برای مثال:

"درباره اینکه این مشکل تا کجا پیش خواهد رفت به‌طور قطعی چیزی نمی‌توان گفت."
اما بهتر است به جای آن جمله زیر را به کار ببریم:
"وسعت این مشکل مبهم است."

4-    منظور خود را واضح و روشن بیان کنید
پیام اصلی خود را در پشت متن پنهان نکنید. باید مطمئن باشید مخاطب به‌آسانی با خواندن متن، در همان ابتدا پیام اصلی شما را درمیابد.

5-    متن را درست بنویسید
رعایت قواعد نگارش در نوشتن متن، آن را برای کاربر خواناتر می‌کند. یک نوشته‌ی ضعیف ازنظر قواعد نگارش، ممکن است خوانندگان را از موضوع اصلی منحرف کرده و اعتبار متن را کاهش دهد.


6-    جملات را به‌صورت معلوم بنویسید
هم جملات معلوم و هم جملات مجهول، مفهوم جمله را خواهند رساند، ولی جملات معلوم، متقاعدکننده‌تر، قاطع‌تر و مطمئن‌تر هستند. شما باید درجایی که استفاده از جملات معلوم مناسب‌تر هستند، آن‌ها را به جملات مجهول ترجیح دهید.
به این مثال که یک جمله‌ هم به‌صورت معلوم و هم به‌صورت مجهول بیان شده، دقت کنید:

جمله‌ی معلوم:
"ما یک گزارش از پیشرفت کار را برای مدیر ارسال خواهیم کرد."


و اگر بخواهیم آن را به‌صورت مجهول بنویسیم:
"یک گزارش پیشرفت کار برای مدیر ارسال خواهد شد."
مطمئناً جمله‌ی اول احساس اعتماد بیشتری در مخاطب ایجاد می‌کند.

اما ممکن است در بعضی مواقع، به کار بردن جملات مجهول، مناسب‌تر باشد. مثلاً درجایی که مفعول مهم‌تر از فاعل است و یا زمانی که فاعل ناشناخته است، در این حالت‌ها بیان جمله به‌صورت مجهول بهتر است.
با دقت در به‌کارگیری جملات معلوم و مجهول، هریک در موقعیت‌های مناسب، نوشته‌ خود را بهتر کنید.


7-    درباره "مزیت" ها صحبت کنید
فایده بردن، از مزایای برقراری ارتباط برای خریدار محسوب می‌شود. مشتری برای "مزیت " پول پرداخت می‌کند نه برای ویژگی‌. برای مثال: یک ریزپردازنده‌ی قدرتمند در کامپیوتر شما می‌تواند به‌عنوان یک "ویژگی " تلقی شود؛ اما "مزیت " برنامه‌های کاربردی هستند که بر روی آن اجرا می‌کنید.

مستقل از اینکه در متن خود درباره چه چیزی صحبت می‌کنید، مثلاً مفهوم، ایده، سرویس یا محصولی را پیشنهاد می‌دهید، همیشه سعی کنید آن را با "مزیت " هدایت کرده و این مزایا را با ویژگی‌ها حمایت کنید.

8-    از کلمات جذاب استفاده کنید
کلماتی که علاقه و هیجان را تحریک می‌کنند، می‌توانند جملات راکد را به جملاتی جذاب تبدیل کنند. برای مثال استفاده از کلماتی مانند آنچه در ادامه آورده‌ایم، برای به کار بردن در متن بسیار سودمند هستند:

•    موفق شدن
•    به دست آوردن
•    ارتقا
•    دست‌یابی به موفقیت
•    استعداد
•    متمایز بودن
•    منحصربه‌فرد بودن
•    خلاقانه
•    بی‌همتا
•    موفقیت
•    یکتا
•    پیروز شدن
•    و ...

9-    با اولین جمله‌، بین عنوان و متن ارتباط برقرار کنید
اطمینان حاصل کنید که اولین جمله‌ی متن، آنچه را که از عنوان انتظار می‌رود را برآورده می‌کند. اگر عنوان شما "پاسخ به یک مسئله " است، اولین جمله‌ی مقاله یا باید پاسخ آن مسئله باشد و یا روشی را که شما به این مسئله پاسخ خواهید داد را توضیح دهد.


10-    عنوان‌ها را تأثیرگذار بنویسید
یک عنوان جذاب کاربران را برای خواندن بقیه‌ی متن، مشتاق‌تر می‌کند. در هرجایی که فرصتی برای انتخاب عنوان دارید، چیزی را انتخاب کنید که توجه مخاطب را جلب کند. برای مثال، "راهکار‌هایی برای رسیدن موفقیت " بسیار جذاب‌تر از "نقشه‌هایی برای سال جاری " است.مطالب مرتبط