راهبردهایی برای انتخاب شبکه اجتماعی مناسب

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۸ آذر ۱۳۹۵    در مورد وبلاگ


راهبردهایی برای انتخاب شبکه اجتماعی مناسب

چگونه می‌توانیم مناسب‌ترین شبکه اجتماعی را با توجه به نوع کسب‌وکار خود انتخاب کنیم؟

تعداد بسیار کمی از کسب‌وکارها هستند که تاکنون قابلیت‌های پویای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را نپذیرفته‌اند و تعداد بسیار کمتر از آن وجود دارند که با این قابلیت‌ها مقابله می‌کنند. تجربه ثابت کرده است که تنها با صرف 6 ساعت در هفته برای شبکه‌های اجتماعی، می‌توان تا بیش از 60 درصد مزایای تولید لید را افزایش داد. اگر استراتژی شبکه‌های اجتماعی به‌طور مناسب اجرا شوند، می‌توانند رنکینگ وب‌سایت را ارتقا داده، باعث جذب ترافیک بیشتر به وب‌سایت شده و نرخ تبدیل را افزایش دهند.

    تنها با صرف 6 ساعت در هفته برای شبکه‌های اجتماعی، می‌توان تا بیش از 60 درصد مزایای تولید لید را افزایش داد.

اما چگونه می‌توانید یک استراتژی شبکه‌های اجتماعی مؤثر را ایجاد کنید، بدون اینکه حتی نمی‌دانید کدام‌یک از آن‌ها را انتخاب کنید؟ با توجه به اینکه تعداد گزینه‌های پیش‌رو زیاد هستند، پس باید تصمیم بگیرید که برای حضور آنلاین کسب‌وکار خود، باید کدام‌یک از کانال‌های اجتماعی را انتخاب کنید.

در ادامه ما یک فرآیند مرحله‌به‌مرحله ساده را شرح می‌دهیم که به شما در انتخاب کانال اجتماعی مناسب کمک بسیاری خواهد کرد. همچنین با توجه به این فرآیند می‌توانید بهترین تصمیم را بر پایه‌ی مهم‌ترین فاکتورها بگیرید.


از خودتان بپرسید: اهداف‌تان از به‌کارگیری استراتژی شبکه‌های اجتماعی چیست؟
باید بتوانید بین کانال‌های شبکه‌های اجتماعی و اهداف بلند استراتژی‌های خود ارتباط برقرار کنید. اگر نتوانید توضیح دهید که چرا و چگونه یک شبکه اجتماعی خاص به شما کمک خواهد کرد تا به اهداف خود برسید، پس استفاده نکردن از آن برایتان بهتر است.

    در حقیقت هدف کانال اجتماعی انتخابی شما باید این باشد که از موفقیت اهداف استراتژیک شما حمایت کند.

اگر می‌خواهیدهوشیاری برند خود را افزایش دهید
در این صورت باید شبکه‌ی اجتماعی را که رایج‌تر بوده و جایگاهش در میان مردم تثبیت‌ شده‌است را انتخاب کنید (در این مورد، از امتحان کردن شبکه‌های اجتماعی جدید اکیداً خودداری کنید).همچنین یکی از مؤثرترین متدها برای افزایش هوشیاری و گسترش دسترسی عموم به برند شما، از طریق ارتقای پولی میسر است (مستقل از بودجه‌تان، این گزینه‌ بسیار توصیه می‌شود). در مورد گزینه‌های تبلیغاتی شبکه‌های اجتماعی که برای شما در دسترس است، تحقیق کنید. برای مثال، بستر تبلیغاتی فیس‌بوک، برای ایجاد یک نرخ بازگشت چشمگیر، بسیار مشهور است.


اگر می‌خواهید تولید لید خود را ارتقا دهید
اگر از زاویه‌ی B2B نگاه کنیم، لینکدین به‌عنوان یک کمپین تولید لید در شبکه‌های اجتماعی شناخته شده است، این کار هم از طریق پیوستن به گروه‌ها و شرکت در بحث‌ها، هم از طریق جست‌وجو با فیلترهای پیشرفته، امکان‌پذیر است. همچنین فیس‌بوک و توییتر نیز بسیار مؤثر هستند و غالباً هزینه تبلیغات کلیکی آن‌هانسبتاً کمتر است.

از خودتان بپرسید: مشتریان هدف شما از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
پس‌ازاینکه شبکه‌های اجتماعی همسو با اهداف خود را مشخص کردید، باید این موضوع را بررسی کنید که مخاطبان شما بیشتر علاقه‌مند به آنلاین بودن در کدام‌یک از این شبکه‌ها هستند. برای مثال اگر بخش عمده مشتریان هدفتان، پیرزنان بالای 60 سال هستند، سرمایه‌گذاری در کانالی مانند اسنپ چت، تلاشی کاملاً بیهوده است.به‌طور مشابه، اگر اغلب مشتریان هدف شما را مردان تشکیل می‌دهد، ایجاد یک اکانت در پینترست برای کسب‌وکارتان، به‌هیچ‌وجه قابل توجیه نیست.

مؤثرترین استراتژی‌های شبکه‌های اجتماعی بر پایه‌ی اطلاعات دموگرافیک این شبکه‌ها سازمان‌دهی شده‌اند. با این بینش داده محور، اطمینان حاصل خواهید کرد که استراتژی و کانالی را که انتخاب کرده‌اید، شما را به مرتبط‌ترین مشتریانی که از قبل هدف‌گذاری کرده‌اید، خواهند رساند. همچنین شانس شما را در افزایش چشمگیر نرخ تبدیل، افزایش خواهند داد.

    استفاده از دموگرافی‌های شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود تا اطمینان حاصل کنید که هدف‌گذاری شما در مورد افراد مناسب و زمان مناسب، صحیح بوده است.


استفاده از ابزارهایی مانند Sprout Social به شما این امکان را می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی را زیر نظر بگیرید و آن‌ها را مدیریت کنید. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید فالوورهای فعلی خود را آنالیز کنید. این ابزارها اطلاعاتی از قبیل سن، جنس، مکان و ...در مورد کاربران را برای شما فراهم می‌آورند که به شما کمک می‌کند تا در مورد اینکه سرمایه‌گذاری بر روی کدام شبکه برای شما مناسب‌ است و بر روی کدام‌یک مناسب نیست، تصمیم درستی بگیرید.

از خودتان بپرسید: رقبای شما از کدام شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟
به همان اندازه که تحلیل شبکه‌های اجتماعی که در بین مشتریان هدف شما رایج‌تر است، مهم است، توجه به اینکه رقبایتان در کدام‌یک از شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند نیز بسیار اهمیت‌دارد.به‌این‌ترتیب می‌توانید نگرش دقیقی نسبت به شبکه‌های اجتماعی تأثیرگذار در حیطه فعالیت خود به دست آورده و در مورد آنچه باید انجام دهید، تصمیم بهتری بگیرید.
آن‌ها چه نوع محتواهایی را پست می‌کنند؟ هر چند وقت یکبار پست می‌گذارند؟ تعداد لایک‌ها و کامنت‌هایی که پست‌های آن‌ها دریافت می‌کنند چقدر است؟ میزان فعالیت رقبای خود را در این شبکه‌ها بررسی کنید. همچنین به این موضوع توجه کنید که آن‌ها با چه نوع پستی موفق به جلب نظر مخاطب و ایجاد ارتباط شده‌اند.مطمئناً این بررسی‌ها نگرش ارزشمندی را برایتان فراهم خواهد کرد که شما نیز می‌توانید با رعایت برخی از نتایج به‌دست‌آمده از آن‌ها، موفقیت استراتژی خود را تضمین کنید.
در این مورد هم می‌توانید از ابزارهای تحلیل شبکه‌های اجتماعی برای پی بردن به اینکه کدام برندها در حوزه کاری شما توانسته‌اند در شبکه‌های اجتماعی دارای نفوذ باشند، استفاده کنید. برای مثال، Buzzsumo این امکان را به شما می‌دهد که از میان همه‌ی پست‌های رقبا در شبکه‌های اجتماعی، پستی را که بیشترین بازخورد را از طرف مخاطبان به دست آورده، بررسی کنید. همچنین با این ابزار می‌توانید ببینید که چه فرمت‌های محتوا با چه اندازه‌ای، نظر مخاطب را بیشتر جلب کرده است.علاوه بر این‌ها قادر خواهید بود شبکه‌های اجتماعی را که بیشترین اشتراک در آن‌ها صورت گرفته را نیز مشاهده کنید.

تصویر

ازجمله ابزارهای دیگری که در این مورد وجود دارد، Brandwatch Analytics است. این ابزار به شما اجازه می‌دهد همه‌ی پست‌هایی که رقبای‌تان در فیس‌بوک و توییتر به اشتراک می‌گذارند را زیر نظر گرفته و هر نامی که از آن‌ها در هر جای اینترنت برده شود، باخبر شوید. تعداد بی‌شماری از این ابزارها وجود دارند که می‌توانید با آن‌ها تحلیل رقبا را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که همه‌ی ابزارهایی را که در دسترس هستند را به‌طور کامل شناخته‌اید و در مورد همه‌ی گزینه‌های پیش روی خود کاملاً آگاهی دارید.


از خودتان بپرسید:می‌خواهید چه نوع محتوایی را تولید کنید؟
مطرح کردن این سؤال کاملاً به‌جاست. چراکه تنوع محتوا و فرمت‌های آن‌ها بسیار زیاد است. برخی از آن‌ها در راستای اهداف کسب‌وکار شما قرار دارند و مکمل هویت برندتان هستند؛ اما برخی دیگر از اهداف و هویت کار شما فاصله‌ی زیادی دارند.همچنین توجه کنید که فرمت برخی از محتواها برای برخی شبکه‌های اجتماعی مناسب‌تر از فرمت انواع دیگر است.

اگر می‌خواهید آپدیت‌هایی در مورد کارتان و یا خبرهایی در مورد کمپانی خود را به اشتراک بگذارید
این نوع محتواها به‌طورمعمول برای کاربران B2B مناسب هستند. عمدتاً برای کسانی که از پلتفرم‌های تخصصی مانند لیکدین و اسلایدشیر استفاده می‌کنند. اگر شما یک حساب کاربری توییتر برای کمپانی خود و یا حتی یک حساب کاربری شخصی در این شبکه اجتماعی دارید که از آن برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید، این‌ها نیز پلتفرم‌های ایده‌آلی برای برقراری ارتباطات مناسب با افراد متخصص هستند، مخصوصاً اگر محتواهایی ویژه در رابطه با حیطه کاری خود تولید کنید.

اگر می‌خواهید محتوای ویدیویی به اشتراک بگذارید
اگر محتوای ویدیویی شما کوتاه بوده و برای مخاطبان جوان‌تر هدف‌گذاری شده باشد، استفاده از اینستاگرام گزینه مناسبی است. اگر مدت آن طولانی بوده و جذابیت آن جهانی و برای اغلب گروه‌های سنی است، در این صورت پیشنهاد می‌شود از فیس‌بوک و توییتر استفاده کنید. یوتیوب نیز نیازی به ذکر ندارد. چرا که دومین موتور جست‌وجوی بزرگ یوتیوب است که ماهانه بیشتر یک میلیارد جستجو از طریق آن انجام می‌گیرد.

اگر می‌خواهید محتواهایی که بر پایه تصاویر هستند، به اشتراک بگذارید
اگر کمپانی شما یک برند B2C با محصولات جذاب برای فروش است، بهتر است از اینستاگرام یا پینترست استفاده کنید. اینستاگرام برای ساختن یک برند تصویری آرمانی،کاملاًایده آل است.

 اگر می‌خواهید محتواهای مقاله‌ای به اشتراک بگذارید
برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند خود را به‌عنوان یک رهبر فکری در حیطه فعالیت خود معرفی کنند، بهتر است با انتشار مقاله‌ای در لینکدین، برند خود را در معرض نمایش 300 میلیون کاربر آن قرار دهند.یک بستر معروف دیگری که برای انتشار مقاله می‌توانید از آن استفاده کنید، شبکه اجتماعی مدیوم است. 95% از کاربران این شبکه را فارغ‌التحصیلان تشکیل می‌دهند.
اگر شما نوع محتوایی را که می‌خواهید توسط شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید، مشخص کنید، انتخاب نهایی شما در مورد شبکه اجتماعی به‌مراتب راحت‌تر خواهد بود.

از خودتان بپرسید: چه تعداد شبکه اجتماعی را می‌توانید مدیریت کنید؟
آیا می‌دانستید که 91% از برندهای خرده‌فروشی، از 2 یا بیشتر از 2 شبکه‌ اجتماعی استفاده می‌کنند؟ازآنجایی‌که رسیدن به موفقیت تنها با استفاده از یک شبکه اجتماعی برای نمایش برند، بعید به نظر می‌رسد، برای به دست آوردن یک نتیجه مطلوب باید از 2 شبکه اجتماعی یا بیشتر استفاده کرد. همچنین در این مورد باید در نظر داشته باشید که باید تعادل رعایت شود.باید بدانید که استفاده از تعداد زیاد شبکه‌های اجتماعی نیز معایب خود را دارد.

یک ابزار زمان‌بندی شبکه‌های اجتماعی مانند بافر می‌تواند به شما کمک کند تا در وقت خود صرفه‌جویی کنید. همچنین این ابزار با زمان‌بندی پیشرفته‌‌ای که در اختیار شما می‌گذارد، به شما این امکان را می‌دهد که تعداد زیادی از پست‌های خود را برای انواع مختلف شبکه‌های اجتماعی (نظیر فیس‌بوک، توییتر، لینکدین، گوگل پلاس و ...) زمان‌بندی کنید.به‌این‌ترتیب میتوانید صرفه‌جویی هم در زمان و هم در منابع خود را به ماکسیمم مقدار ممکن برسانید. با این ابزار می‌توانید یک پست را در همه‌ی کانال‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید و یا یک پست را در یک شبکه خاص ویرایش کنید.

راحت شدن کارها تا این سطح با وجود چنین ابزارهایی، به شما این امکان را می‌دهد که در استراتژی خود، از کانال‌های بیشتری استفاده کنید؛اما نکته مهمی که همیشه وجود دارد این است که کار خود را با ابعاد کوچک شروع کنید. اگر دو مورد شبکه اجتماعی را برای خود مناسب دیدید، پس‌ازاینکه اندک مدتی از استفاده آن‌ها گذشت، در این صورت می‌توانید شبکه‌ی اجتماعی دیگری را به شبکه‌های اجتماعی فعلی خود بیفزایید. با اضافه کردن شبکه‌های اجتماعی با این روش به‌صورتیکی یکپارچه، از هدر دادن زمان و بودجه خود اجتناب خواهید کرد.

    محتواهایی که با تصاویر مرتبط به اشتراک گذاشته می شوند، 94% بیشتر از محتواهای بدون تصویر مرتبط، می‌توانندبازدیدکننده جذب کنند.
    مطالب مرتبط