تهیه یک عدد رزومه خوب

نوشته   تیم محتوای رایان‌برتر     ۰۹ اسفند ۱۳۹۵    در مورد دیجیتال مارکتینگ


تهیه یک عدد رزومه خوب

چگونه یک رزومه دیجیتال مارکتینگ عالی و بدون عیب تهیه کنیم؟

قدم اول: همانند یک کارفرما فکر کنید
زمانی که به نوشتن یک رزومه‌ی کاملاً بی‌عیب و نقص می‌اندیشید، احتمالاً اولین چیزی که به فکرتان خواهد رسید این است که چگونه مهارت‌های منحصربه‌فرد و نقاط قوت خود را به بهترین نحو ممکن به نمایش بگذارید و این رزومه دقیقا همان چیزی باشد که کارفرمای بالقوه شما انتظار آن را دارد. بهترین بازاریاب‌های دیجیتال می‌دانند که کمپین‌های مؤثر، چه کمپین‌های پیامکی چه کمپین‌های تصویری، چگونه با نیازمندی‌ها و ارجحیت‌های مخاطبان هدفشان متناسب است. یک رزومه دیجیتال مارکتینگ نیز فرق چندانی با این موضوع ندارد.

قبل از این‌که شروع به نوشتن کنید، در مورد مقام و موقعیتی که برای آن درخواست می‌دهید، همچنین به سازمانی که احتمالاً در آینده در آن مشغول به کار خواهید شد، به‌خوبی فکر کنید. اصول و ایدئولوژی کلیدی آن‌ها چیست؟ مزیت رقابتی منحصربه‌فرد آن‌ها نسبت به سایر رقبا چه چیزی می‌باشد؟ این شرکت به چه گروهی از جامعه ارائه خدمت می‌کند؟ با چه چالش‌ها و موانعی روبه‌روست؟ هرچقدر بیشتر در مورد کارفرمای آینده خود بدانید، به همان اندازه بهتر قادر خواهید بود رزومه خود را شخصی‌سازی کنید و خواهید توانست بسیار تأثیرگذارتر ظاهر شوید. بهتر است دامنه آگاهی شما شامل همه چیز، از تجزیه‌وتحلیل رقبا تا خلاصه کردن هویت سازمانی‌ موردنظرتان را دربر گیرد.


قدم دوم: چندین نسخه تهیه کنید
زمانی که اهمیت متناسب بودن رزومه‌تان را با ارجحیت‌های کارفرمایتان متوجه شدید، به‌زودی خواهید دریافت که تهیه بیش از یک نسخه از رزومه تا چه اندازه‌ای اهمیت دارد. احتمالاً این کار سخت به نظر آید، اما تنها چیزی که نیاز دارید تعدادی اصلاحات ساده و تغییرات جزئی در هر تکرار است تا بتوانید حس خوب قوی‌تری را متناسب با کارفرمای آینده‌تان در وی ایجاد کنید.

یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق تا اندازه زیادی به میزان شخصی‌سازی بستگی دارد. وقتی از پیشگامان این حوزه این سؤال پرسیده شد که یک مورد از قابلیت‌هایی که در آینده به موضوع مهمی در بازاریابی تبدیل خواهد شد چیست، تقریبا یک‌سوم از آن‌ها به شخصی‌سازی اشاره کردند. این یک تکنیک ساده است که می‌تواند هم برای مشتریان و هم برای سازمان‌ها تجربه‌های متناسب و هدفمند بیشتری را با خود به همراه آورد. زمانی که بتوانید به‌عنوان یک بازاریاب از شخصی‌سازی برای دست‌ یافتن به حضوری ارزشمند نزد مشتریان استفاده کنید، در این صورت می‌توانید از آن برای تقاضای استخدام و به دست آوردن شغل مناسب در زمان مناسب نیز استفاده کنید.


** از پیشگامان حوزه دیجیتال مارکتینگ این سؤال پرسیده شد که یک قابلیتی که در آینده به موضوع مهمی در بازاریابی تبدیل خواهد شد چیست، یک‌سوم از آن‌ها به شخصی‌سازی اشاره کردند.


برای مثال، اگر قصد دارید برای 3 شغل مدیریت دیجیتال مارکتینگ متفاوت درخواست دهید، ممکن است هرکدام از این سازمان‌ها مشخصات شغلی و ارجحیت‌های متفاوتی داشته باشند که این اختلافات نامحسوس و ظریف را بازتاب می‌کنند. ممکن است یکی از آن‌ها می‌خواهد بیشترین تمرکز خود را بر روی بازاریابی محتوایی قرار دهد درحالی‌که دیگری بر اهمیت ساختن کمپین‌های PPC تأکید بیشتری دارد و یا سومی سئو را اولویت قرار دهد. اگر شما برای همه‌ی این تقاضاها یک رزومه تهیه کنید، اینکه بتوانید مهارت‌های مرتبط خود را به‌خوبی به نمایش بگذارید تقریباً غیرممکن خواهد شد؛ اما اگر 3 رزومه تنها با تفاوت‌های کمّی اندک تهیه کنید، در این صورت به‌خوبی قادر خواهید بود آن توانایی که یک شرکت به‌خصوص به آن تأکید دارد را برجسته‌تر نشان داده و به‌این‌ترتیب شانس خود را در دعوت به مصاحبه و به دست آوردن نتیجه مطلوب افزایش دهید.

قدم سوم: مهارت‌های عملی خود را به نمایش بگذارید
به‌عنوان یک صنعت تازه شکل‌گرفته، نظر دادن در مورد سطح مهارت‌های یک فرد متقاضی کار دیجیتال مارکتینگ سخت است. اگر شما بتوانید مهارت‌های خود را به روشی ملموس به نمایش بگذارید، می‌توانید مزیت‌های بی‌چون و چرایی نسبت به رقبا داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین متد‌های محک زدن توانایی‌هایتان در مقایسه با تخصص‌های دیجیتال مارکتینگ، معیار قرار دادن شرایط و صلاحیت‌های شناخته‌شده و موردقبول بین‌المللی است. طبق تحقیقات انجام‌شده، نیاز به آموزش کارمندان جزو 3 اولویت اول سازمان‌ها محسوب می‌شود. اگر بتوانید تعهدتان را نسبت به ادامه آموزش و ارتقاء مهارت‌هایتان ثابت کنید، در این صورت به‌طور طبیعی شما در نظر کارفرما‌ها یک متقاضی شایسته و باانگیزه خواهید بود.

با آماده کردن مثال‌های عملی می‌توانید توانایی خود در مهارت‌های پذیرفته‌شده‌ را به‌صورت عملی نیز نشان دهید. اگر قبلاً جزئی از یک کمپین موفق بوده‌اید یا تجربه مدیریت پروژه‌ی مهمی را دارید و یا هر تجربه‌ی ارزشمند دیگری را نیز در رزومه‎‌ی خود خاطرنشان کنید. این‌گونه مثال‌های ملموس از کارهای موفقیت‌آمیز پیشین، طبیعتاً تأثیر مثبتی بر نتیجه‌ی فرآیند استخدام خواهند گذاشت. روش‌هایتان و به‌خصوص نتایج آن‌ها را به‌طور خلاصه آماده کنید. مخصوصاً اگر مدرکی در رابطه با این تجربه‌ها دارید، برای مثال ارقام آماری و یا اسکرین‌شات از آن‌ها را در اختیار دارید بهتر است ضمیمه‌ی رزومه‌تان کنید.


قدم چهارم: ثابت کنید که شما منحصربه‌فرد هستید
با آماده کردن مثال‌های عملی از کارتان، قادر خواهید بود تا خود را از سایر رقبا متمایز جلوه دهید. با گسترده‌تر کردن این موضوع و پیدا کردن فرصت‌های دیگری که ارزش منحصربه‌فرد شما را بیشتر به نمایش بگذارند، به چشم کارفرمای احتمالی‌تان، متفاوت‌تر از سایر متقاضی‌ها خواهید بود. اغلب کارمندان آینده‌نگر تنها در صورتی موقعیت‌ها و مسئولیت‌های کلیدی قبلی‌شان را در رزومه خود لیست خواهند کرد که مطمئن باشند این تجربه‌ها موجب خاص‌تر بودنشان خواهد شد.

فکر کنید که چه چیزی را می‌توانید برای کارفرمای خود ارائه دهید که رقبای‌ شما نمی‌توانند؟ صرف‌نظر از سطح اعتمادبه‌نفستان، پاسخ به این پرسش زیاد هم سخت نیست. چه شما از این موضوع اطلاع داشته باشید چه اطلاع نداشته باشید، طبیعتاً آوردن این ویژگی‌های بی‌نظیر در رزومه‌‌تان تأثیر مثبتی دارد. برای مثال شما ممکن است غیر از زبان خودتان با چندین زبان دیگر نیز آشنایی داشته باشید و برای یک شغلی در یک استارتاپ کوچک ولی روبه رشد تقاضا دهید. اگرچه شاید این خصوصیت در شرایط لازم برای شغل مربوطه قید نشده باشد، بدون شک آشنایی با چند زبان از مزایایی خواهد بود که سازمان هنگام نفوذ در بازارهای جدید به آن نیاز پیدا خواهد کرد.

به‌طور مشابه، ممکن است یک سازمان به دنبال نرخ تبدیل در صفحه محصولات خود باشد. اگر شما به‌عنوان یک متخصص دیجیتال مارکتینگ، سابقه موفقیت قابل‌توجهی در بهینه‌سازی نرخ تبدیل دارید و می‌توانید مثال‌هایی از این مهارت را تهیه کنید، در این صورت نسبت به متقاضیانی که چنین چیزی را ضمیمه رزومه خود نمی‌کنند ارجحیت خواهید داشت.
قدم پنجم: خود را با سازمان موردنظر سازگار کنید
یکی از مهم‌ترین دلایلی که یک فرد می‌تواند شغل خود را حفظ کند، توانایی وی در انطباق خود با اصول اخلاقی و فرهنگ سازمانی است که در آن کار می‌کند.

**  تناسب یعنی اینکه بین هنجارها و ارزش‌های فرد و سازمانی که در آن مشغول به کار است، سازگاری وجود داشته باشد.

هنگامی‌که به دنبال فرصت‌های جدید شغلی هستید، یکی از مسئولیت‌هایتان این است که به دنبال سازمانی باشید که می‌توانید خود را با فرهنگ آن منطبق کنید. این به نفع هر دو طرف است.

هنگامی‌که سازمانی را یافتید که ارزش‌هایش با ارزش‌های شما هماهنگ است، بستگی به شما دارد که چگونه با رزومه‌ای که تهیه می‌کنید ادامه فرآیند را پیش ببرید. فکر کنید که چگونه می‌توانید به سازمان در جهت دستیابی به اهدافش کمک کنید. به موفقیت‌های پیشین خود رجوع کنید. آن بخش از مسئولیت‌ها و سیاست‌های سازمان موردنظر که برای شما جذابیت خاصی دارد را به‌طور برجسته‌تر بیان کنید. تعهد خود را نسبت به حفاظت از محیط‌زیست و شرکت در کارهای خیریه نشان دهید. همچنین سعی کنید اشتیاق خود را نه‌تنها نسبت به نقشی که متقاضی آن هستید، بلکه نسبت به تمام سازمان نشان دهید.مطالب مرتبط